Infinix Note50s 5G 8/256
In stock
SKU
Note50s 5G 8/256
As low as 13,999EGP
Ram: 8GB | Storage: 256GB | ||
Chipset: Mediatek Dimensity 7300 Ultimate (4 nm) | Display: 6.78 inches | ||
Main Camera: 64MP | Selfie Camera: 13MP | ||
Battery: 5500 mAh | Network: 5G |
| Product Name | Infinix Note50s 5G 8/256 |
|---|---|
| SKU | Note50s 5G 8/256 |
| Brand | Infinix |
| weight | 0.250000 |
| Model | Infinix Note50s 5G 8/256 |
| Ram | 8 GB |
| Internal Memory | 256 GB |
| Card Slot | No |
| Operating system | Android |
| Display Type | AMOLED, 1B colors, 144Hz, 2304Hz PWM, 1300 nits (peak) |
| Display Size | 6.78 inches |
| Display Resolution | 1080 x 2436 pixels |
| PPI | 393 |
| OS | Android 15 |
| Chipset | Mediatek Dimensity 7300 Ultimate (4 nm) |
| CPU | Octa-core (4x2.5 GHz Cortex-A78 & 4x2.0 GHz Cortex-A55) |
| GPU | Mali-G615 MC2 |
| Battery Size | 5500 mAh |
| Charging | 45W wired |
| USB Type | USB Type-C 2.0 |
| Main Camera | 64 MP, f/1.8, (wide),2 MP |
| Selfie Camera | 13 MP |
| Video (Main Camera) | 4K@30fps, 1080p@30fps |
| Video (Selfie Camera) | 4K@30fps, 1080p@30fps |
| Sim | Dual SIM |
| Bluetooth | Bluetooth 5.4 |
| Network | 5G |
| Finger Print | Yes |
| Gyro | Yes |
| Proximity | Yes |
| Accelerometer | Yes |
| Compass | Yes |
| Dimensions | 164.3 x 74.5 x 7.6 mm |
| Guarantee | 1 Year |
Write Your Own Review










































