Samsung Galaxy A17 8/256GB -Gray, EGY
In stock
SKU
A17-8/256G-EGY-GRY
11,999EGP
Samsung Galaxy A17 8/256GB -Gray, EGY
| Product Name | Samsung Galaxy A17 8/256GB -Gray, EGY |
|---|---|
| SKU | A17-8/256G-EGY-GRY |
| Price | 11,999EGP |
| Brand | Samsung |
| weight | 0.250000 |
| Model | Samsung Galaxy A17 8/256GB |
| Color | Grey |
| Ram | 8 GB |
| Internal Memory | 256 GB |
| Card Slot | microSDXC (uses shared SIM slot) |
| Build | Glass front , plastic back, plastic frame |
| Operating system | Android |
| Display Type | Super AMOLED, 90Hz |
| Display Size | 6.7 inches |
| Display Resolution | 1080 x 2340 pixels |
| PPI | 385 |
| OS | Android 15 |
| Chipset | Mediatek Helio G99 (6 nm) |
| CPU | Octa-core (2x2.2 GHz Cortex-A76 & 6x2.0 GHz Cortex-A55) |
| GPU | Mali-G57 MC2 |
| Battery Size | 5000 mAh |
| Charging | 25W wired |
| USB Type | USB Type-C 2.0 |
| Main Camera | 50 MP, f/1.8, (wide),5 MP, f/2.2, (ultrawide),2 MP (macro) |
| Selfie Camera | 13 MP, f/2.0, (wide), |
| Video (Main Camera) | 1080p@30fps |
| Video (Selfie Camera) | 1080p@30fps |
| Sim | Dual SIM |
| Bluetooth | Bluetooth 5.3 |
| Network | 4G |
| Finger Print | Yes |
| Accelerometer | Yes |
| Compass | Yes |
| Dimensions | 164.4 x 77.9 x 7.5 mm |
| Guarantee | 1 Year |
Write Your Own Review










































