Xiaomi Redmi Note15 8/256G-Black
In stock
SKU
Redmi Note15 8/256G -BK
12,999EGP
Xiaomi Redmi Note15 8/256G-Black
| Product Name | Xiaomi Redmi Note15 8/256G-Black |
|---|---|
| SKU | Redmi Note15 8/256G -BK |
| Price | 12,999EGP |
| Brand | Xiaomi |
| weight | 0.250000 |
| Model | Xiaomi Redmi Note15 8/256G |
| Color | Black |
| Ram | 8 GB |
| Internal Memory | 256 GB |
| Card Slot | microSDXC (uses shared SIM slot) |
| Build | Glass front, plastic frame, plastic back |
| Operating system | Android |
| Display Type | AMOLED, 68B colors, 120Hz, 3840Hz PWM, HDR10+, 800 nits |
| Display Size | 6.75 inches |
| Display Resolution | 1080 x 2392 pixels |
| PPI | 388 |
| Chipset | Qualcomm Snapdragon 6 Gen 3 (بتقنية 4 نانومتر الموفرة للطاقة). |
| CPU | Octa-core (4x2.4 GHz Cortex-A78 & 4x1.8 GHz Cortex-A55) |
| GPU | Adreno 710 |
| Battery Size | Si/C Li-Ion 5520 mAh |
| Charging | 45W wired |
| USB Type | USB Type-C 2.0 |
| Main Camera | 108 MP, f/1.7, 24mm (wide) |
| Selfie Camera | 20 MP, f/2.2, 21mm (wide) |
| Video (Main Camera) | 4K@30fps, 1080p@30fps |
| Video (Selfie Camera) | 1080p@30fps |
| Sim | Dual SIM |
| Bluetooth | Bluetooth 5.3 |
| NFC | Yes |
| Radio | No |
| Finger Print | Yes |
| Accelerometer | Yes |
| Dimensions | 164 x 75.4 x 7.4 mm |
| Guarantee | 1 Year |
Write Your Own Review











































